ANZ Bank 2024 Altın Fiyatı Tahminlerini Açıkladı: Hangi Seviyeler?

Altın fiyatı şu anda kayda değer bir esneklik gösteriyor. Sürekli olarak yedi ayın en yüksek seviyesine yakın işlem görüyor. Bu eğilim, önemli ekonomik veri açıklamaları öncesinde yatırımcı beklentisinden kaynaklanıyor. Ayrıca, sarı metal için yükseliş hissine işaret ediyor. ANZ Bank analistleri de kritik seviyenin üzerinde işlem görmesini bekliyor.

ANZ: Altın fiyatı gelecek yıl 2.000 doların üzerinde seyredecek

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Fed’in 2024’te faiz indirimine gidebileceğini ima etmesiyle altın 2.000 doları aştı. ANZ Bank’taki ekonomistlere göre, güçlü merkez bankası alımlarına stratejik yatırım talebi de dahil olacak. Bu bağlamda analistler, altın fiyatı için şu tahminlerini paylaşıyor:

Altın hem jeopolitik krizden hem de ABD dolarındaki son satışlardan faydalanıyor. Bu yıl büyük ölçüde cansız olan yatırım talebi güçleniyor. Beklenenden daha zayıf gelen ekonomik veriler Fed’in erken faiz indirimine gideceği beklentilerini güçlendiriyor. Enflasyondaki gerileme 2024 yılının ilk yarısında reel faizlerin yükselme riskini artırırken, yılın ilerleyen dönemlerindeki faiz indirimleri altın yatırım talebi için destekleyici olacaktır. Güçlü merkez bankası alımlarına stratejik yatırım talebinin de katılmasıyla altının gelecek yıl 2.000 doların üzerinde işlem görmesini bekliyoruz.

Federal Reserve politikası ve doların altın üzerindeki rolü

ABD Merkez Bankası’nın olası faiz indirimleri altının piyasa dinamiklerini önemli ölçüde etkiliyor. ABD doları son üç ayın en düşük seviyesine yakın seyrederek son bir yılın en sert aylık düşüşünü kaydetti. Bu yüzden, altın giderek daha cazip bir yatırım seçeneği olarak ortaya çıkıyor. Düşük faiz oranları, getirisi olmayan külçelerin elde tutma maliyetini düşürerek altının cazibesini artırıyor. Bunun sonucu olarak da altın fiyatı 2.000 dolar sınırının üzerinde kalmayı başarıyor.

Spot altın kısa süre önce Mayıs başından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Şimdi ise bir aylık kazanç daha elde etme yolunda ilerliyor. Bu yukarı yönlü hareket, piyasanın ABD ekonomik göstergelerine verdiği tepkiyi yansıtıyor. Bu arada, ABD ekonomik büyümesi üçüncü çeyrekte beklentileri aştı. Bununla birlikte, piyasa duyarlılığı potansiyel faiz indirimlerine odaklanmaya devam ediyor. Dikkatler şimdi başta Başkan Jerome Powell olmak üzere Federal Rezerv yetkililerinden gelecek açıklamalara çevrilmiş durumda. Fed’in güvercin yaklaşımının devam etmesi, altının yükseliş yörüngesini genişletebilir.

Altın fiyatı teknik analizi: Görünüm yükselişe işaret ediyor

Piyasa analisti James Hyerczyk, altının teknik resmini şu şekilde değerlendiriyor. Şu anda 2.044,62 seviyesinde fiyatlanan altın, sırasıyla 1.944,71 dolar ve 1.943,71 dolar olarak belirlenen 200 günlük ve 50 günlük hareketli ortalamalarının üzerinde işlem görüyor. Bu da kısa ve orta vadede güçlü bir yükseliş eğilimine işaret ediyor. Hareketli ortalamaların üzerindeki bu pozisyon, 2.067,00 dolardaki minör direnç seviyesine olan yakınlığıyla birleştiğinde, yukarı yönlü ivmenin devam ettiğini gösteriyor. Mevcut fiyat aynı zamanda 2.009,00 dolardaki minör desteğinden ve 1.987,00 dolardaki ana desteğinden önemli ölçüde daha yüksek. Bu da yükseliş eğilimini güçlendiriyor.

Altın fiyatı günlük grafik

Piyasanın önemli hareketli ortalamaların üzerinde ve minör direncin yakınında konumlanması, herhangi bir tersine dönüş belirtisi olmaksızın, minör direnç seviyesini aşması halinde daha fazla kazanç potansiyeli ile altın fiyatı için güçlü bir yükseliş piyasası hissiyatını yansıtıyor. Buna ek olarak, 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamanın güçlü tarafına geçmesi volatilite kaynağı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir