Biri winner diğeri loser*… Bir dönemin iki gazetecisinin meslek hayatı nasıl dönüşüm geçirdi…

Gözde S. Kadıoğlu

[email protected]

Spor, magazin, arabesk, parlak ışıklar, dedikodular… 90’ların sonu ve 2000’lerin başına damgasını vuran, adeta bir marka haline gelen Televole’den bahsediyoruz. Bu program izleyicilerin hayatına öyle işlemişti ki 2002 yılında dönemin RTÜK başkanı Fatih Karaca yasaklama sinyali vermiş, dönemin MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun, ‘Televole, adamı komünist yapar’ demişti. Bu sözüne, fakir insanların oradaki yaşantıyı görüp etkileneceğini gerekçe göstermişti.

İLGİLİ VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Televole kültürünün hayatımıza kattığı sayısız isimden ikisi, hala gündemdeki yerini koruyor: Can Tanrıyar ve Acun Ilıcalı.

Programın kadrosunda yapımcı olan Tanrıyar ile Ilıcalı, günümüz medyasında da adından söz ettiren iki isim.

Biraz geçmişe dönelim ve bu iki ismin kariyerine karşılaştırmalı olarak birlikte bakalım:

Can Tanrıyar 1960 yılında İstanbul’da doğdu,

Acun Ilıcalı bu tarihten 9 yıl sonra 1969’da Edirne’de dünyaya geldi.

Her iki isim de mesleğe spor muhabiri olarak başladı: Tanrıyar Milliyet’te, Ilıcalı Show TV’deydi.

Ilıcalı ve Tanrıyar, bugüne dek 3 kez nikah masasına oturdu. Her ikisinin de ilk evlilikleri 1988 yılında oldu.

İki isim de spor ve magazinin harmanlandığı ve Türk televizyon tarihinde yeni bir dönemi başlatan Televole’de çalıştı. Tanrıyar yapımcıydı, Ilıcalı daha sonra ayrı bir programa dönüşecek olan Acun Firarda ile dünyayı gezerek muhabirlik yaptı..

Acun Firarda ile yakaladığı hızı aynı şekilde sürdürmeyi başaran Ilıcalı zaman zaman özel hayatıyla gündeme geldi. İkinci eşi ve iki kızının annesi Zeynep’le henüz birlikteyken, formatını Türkiye’ye getirdiği bir yarışma programında tanıştığı model Şeyma Subaşı ile ilişkisi olduğu iddiaları her gün gazetelerde yer aldı. Nitekim 2013 yılında bu ilişkiden Melisa dünyaya geldi. Daha sonra evlenen ikili bir yıl sonra tek celsede boşandı.

Can Tanrıyar’ın da özel hayatı magazinin gündeminde her zaman sıcaklığını korudu. İlk eşi Şafak Demircioğlu’ndan ayrılmadan, o dönem mankenlik ve şarkıcılık yapan Televole konuğu Petek Dinçöz’le bir ilişki yaşadıkları iddia edildi. Demircioğlu’ndan ayrılan Tanrıyar, 8 yıllık ilişki sonrası Dinçöz ile evlendi. Ancak bu yuva şiddet ve geçimsizlik nedeniyle sona erdi.

Tanrıyar’dan olaylı şekilde ayrılan Petek Dinçöz 17 Nisan 2014 tarihinde Beyaz TV’de katıldığı Söylemezsem Olmaz programında “Kime şikayet edeceğim, beni başkasına ait porno görüntü ile tehdit etti” dedi ve boşandıktan sonra bu tehditlerle geri dönmek zorunda kaldığını söyledi. Bu defa kendi ayrılmak isteyen Tanrıyar’ın mesaj göndererek ailesiyle tehdit ettiğini anlattı.

Petek Dinçöz aynı programda ağlayarak Başbakan’a seslenmiş “Bu adamın telefonlarını dinleseniz/dinletseniz zaten anlayacaksınız” “Beni bu adamdan kurtarın” diyerek feryat etmişti. Bu program hala zaman zaman sosyal medyada gündeme geliyor.

TELEVİZYON PATRONLUĞUNDA İKİ AYRI ÖRNEK

Ilıcalı ve Tanrıyar’ın ortak noktada buluştuğu bir diğer konu, her ikisinin de TV programından kanal sahipliğine uzanan kariyerleri: Acun Ilıcalı TV8 ve TV 8,5 kanalları ile Exxen adlı dijital platformun sahibi oldu. Tanrıyar UçanKuş adlı bir magazin kanalı kurdu.

Can Tanrıyar’ın UçanKuş TV macerası zaman zaman olumsuz gelişmelere de tanık oldu.

Kanalda çalışanların paralarını alamadığını söylemesi ve diğer borçları,, magazin gazetecisi Sacit Aslan’ın 17 Nisan 2021 tarihli yazısına şöyle yansıdı:

“2 yıldır süren ve hakkında kesinleşmiş ödeme kararları olan UçanKuş Tv davasında son düzlüğe girilirken, Can Tanrıyar son bir çırpınışla, tüm yayıncılık ilkelerini ve hukuku hiçe sayarak en iyi bildiği işi yani ‘tehdit ve şantajı’ yapmaya devam ediyor. Davasına bakan hakime hanımın adını vererek tehditlerine devam etme cesareti bile bulabiliyordu.

Davaları ile hiçbir ilgisi ve bağı olmayan, etkilemek istedikleri devlet yetkililerinin isimlerini yazarak tehdit etme cüretinde bulabiliyor!

10 yıldır mahkemelik olduğu taşeron ile kavga edip, bu olayı bile borcunu ödemediği eski ortağının üzerine atabilecek kadar dengesizleşebiliyor!

Durun daha bitmedi… Eski ortağının yeni dünyaya gelen kızının doğumu ile dalga geçecek kadar küçülebiliyor…

Unutmayın diye hatırlatmakta fayda var. Bütün bunları neden mi yapıyor bu kişi? İçine düştüğü ve bir türlü çıkamadığı borç batağı!

Devam edelim,

Can Tanrıyar ve müstakbel eşi Tamar hanım, sözde habercilik yapıyoruz kisvesi altında kişilerin özel hayatlarını ‘unutulma hakkı kapsamında’ aldırdığı tüm mahkeme kararlarını hiçe sayabiliyor!

Düşünsenize kanserden vefat eden eşi Şafak Demircioğlu’na yaptığı iğrençlikleri ‘Yaktığın Kadar Yakarım Canını’ adlı kitapta anlatıp, kendisiyle yapılan bir röportajda, “Ben olsam kendi suratıma tükürürdüm!” diyerek hastalıklı ruh halini özetleyebiliyordu.

Evet, değerli okurlar, “Karakolda doğru söyleyen, ancak mahkeme de şaşan” bir Can Tanrıyar profilinden sadece küçük bir örnek sunduk sizlere…”

Acun Ilıcalı ise kanal patronu olarak emin adımlarla ilerledi. Çalışanlarına sunduğu avantajlar ve günü gününe yatan maaşlar, kanalın yayınlarına olumlu şekilde yansıdı.

Yıllardır devam eden Survivor çekimleri için adaya giden ve uzun süre orada kalan Acun Medya çalışanlarının konakladığı ev sosyal medyaya düştüğünde pek çok kişi “Dominik’te çalışma değil tatil gibi” yorumu yapmıştı.

Ilıcalı’nın Ocak ayında Türkiye Kalite Derneği’nde yaptığı açıklama ise pek çok çalışanın hayallerini süsleyen cinstendi: Mesai kavramına inanmadığını belirten Ilıcalı şunları söylemişti:

“Benim bünyesel olarak bir şeyi yapma zorunluluğuna bir antipatim var. Sıra dışı bir şirketiz. Bizde mesai saati yok. Kimsenin işe gelmesine gerek de yok. Böyle bir beklenti de yok. Ben insanların herhangi bir saat düzeninde işe gelmesine karşıyım. Bir gün elimde bir güç olursa mesai saatlerini 10.30’da başlatmayı düşünüyorum. Niye sabah bu kadar erken kalkılıyor anlamış değilim. Niye erken kalkılıyor? Niye sabah 8 trafiği var?”

Futbolla hala çok yakından ilgilenen Acun Ilıcalı geçtiğimiz yıl İngiliz ekibi Hull City’i satın aldı. Fanatik Gazetesi’nin 22 Şubat 2023’te İrlanda merkezli LMFM’e dayandırdığı haberine göre, Acun Ilıcalı’nın hedefinde İrlanda Premier Lig’de mücadele eden Dundalk FC’nin de olduğu iddia edildi.

Can Tanrıyar 2021 yılında Tamar Öner ile hayatını birleştirdi. Tanrıyar çiftinin Zekeriyaköy’deki evlerinin bahçesinde yapılan nikahı Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç kıydı.

Acun Ilıcalı ise kendisinden 30 yaş küçük olan manken Çağla Ayça Altunkaya ile bir birliktelik yaşıyor. Altunkaya’nın, eski eş Şeyma ile olan benzerliği ise sık sık sosyal medyada gündem oluyor.

*NOT: Winner ingilizcede ‘kazanan’ loser ise ‘kaybeden’ anlamında kullanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir