Fransa’da yeniden grev…

Çok sayıda okul kapalı kalacak, tren ve metro seferlerinin pek çoğu da yine hizmet vermeyecek.

Grev, Ocak ayının başından beri yapılan altıncı iş bırakma eylemi olacak. Sendikalar ise bugünkü grevlerin, bugüne kadar yapılanlar arasındaki en büyüğü olduğunu söylüyor.

Paris ve diğer şehirlerde yapılacak gösterilere bir milyondan fazla insanın katılması bekleniyor.

Hükümet ise emeklilik reformuna ilişkin herhangi bir geri adım sinyali vermiyor.

Gelecek günlerde de enerji sektörü gibi hayati iş kollarında grev sürelerinin uzatılmasına yönelik çağrılar yapılacak.

Şu ana kadar grevler, düzensiz kesintilere rağmen ekonomiye çok az zarar verdi. Hükümetse yasa tasarısını meclise getiriyor.

Sendikalar ve sol örgütler, reform bir oldubittiye dönüşmeden evvel zamanın daraldığını bilincinde. Bu nedenle de baskıyı artırmak istiyorlar.

Fransız araştırma grubu Elabe tarafından yapılan bir ankete göre, Fransızların çoğunluğu Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un emeklilik reformuna karşı devam eden grevleri destekliyor.

Ankete göre halkın yüzde 56’sı sürekli grevleri desteklerken, yüzde 59’u ülkeyi durma noktasına getirme çağrısını destekliyor. Ankete göre, halkın üçte ikisi de hükümetin planladığı emeklilik reformlarına karşı genel olarak protesto hareketini destekliyor.

Bağımsız Emeklilik Danışma Konseyi’nin analizinde aktarıldığına göre, Macron tasarıyı Fransa’nın emeklilik sistemi için önümüzdeki 25 yıl içinde tahmin edilen açıklar nedeniyle “gerekli” olarak nitelendirdi.

France 2’ye konuşan Hükümet sözcüsü Olivier Véran, “Fransızların uzun vadeli bir ablukanın ‘kurbanı’ olmasını istemiyoruz” dedi.

Véran, “grevlerin tarım ve sağlık konularında bir felakete yol açabileceği” konusunda geçen hafta bir uyarı yaptı.

AFP haber ajansına konuşan bir polis kaynağı, Salı günü Fransa genelinde 260’tan fazla gösteriye 1,4 milyona yakın kişinin katılmasının beklendiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir