Yıllardır çayı yanlış demliyor olabilirsiniz! Böyle demlemeyi denediniz mi?

Yıllardır çayı yanlış içiyor olabilirsiniz

Ülkemizde oldukça önemli bir yere sahip olan çay demleme konusunda oldukça ilgi ister. Çay demlemede en önemli tüyolardan birisi miktarı doğru tutturmaktır. Miktarı doğru tutturabilmek için 1 çay bardağı için 1 çay bardağı su ve 1 çay bardağı siyah çay gereklidir.

Bu şekilde yapılan çay en ideal ölçülerde yapılmış çay olarak bilinir. Çay demlerken bu detaya dikkat edebilirsiniz. Daha öncesinde sık sık çay demlediğiniz çaydanlığın kireçlenmesi halinde çayınızın tadı bozulabilir.

Çay nasıl demlenir?

Bu durumda kireç tutmayan yeni bir çaydanlık ile çay demlemek oldukça önemlidir. Çaydanlığın alt kısmına yeterli miktarda su ilave ederek ocakta kaynamaya bırakın. İdeal çay demleme şekli şu şekildedir;

  • Çay suyunun kaynaması ile birlikte demliğin altındaki ateşi kapatın ve fokurdamasının durmasını bekleyin.
  • Alt çaydanlıktaki suyu üst çaydanlığa dökerek 45 saniye ile 60 saniye arasında bekleyin.
  • Bekleme işlemi bittikten sonra üst demliğe çay eklemesini yaparak kapağını kapatın.
  • Çaydanlığın alt kısmına tekrardan su doldurarak aynı şekilde tekrardan ocağa bırakarak kısık ateşte durmasını sağlayın.
  • 20 dakika sonrasında ise çayınız demlenmiş olacaktır. Demlenen çayı 35 dakika ile 40 dakika arasında tüketmeniz tavsiye edilir.

Çay demlemenin püf noktalar!

En uygun çay demleme şekli ise çeşme suyunun kullanılması yerine içme suyunun kullanılmasıdır. Demleme çayın bir diğer dikkat edilmesi gereken kısmı ise öncelikle suyun konulması gerekir. Su üst demliğe konulduktan 45 saniye ile 60 saniye arasında çayı ilave edebilirsiniz. Çayın üzerine kaynar su dökmeniz halinde çay haşlanacak ve lezzetsiz bir hal alacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir