Borsa Yatırımcısını Korkutan Uyarı: O Tarihte Hisseler Altüst Olacak

8 milyonu aşan bireysel yatırımcı sayısı ile Borsa İstanbul, son yılların en popüler yatırım aracı haline dönüştü.

Geçmiş yıllarda yalnızca ilgi alanı ekonomi olan insanların yöneldiği bir platform olan borsa, yakın tarihte yaşanan halka arz furyalarının ardından adeta talep patlaması yaşıyor. Geçtiğimiz yılda, özellikle 28 Mayıs seçimlerinin ardından yaşanan yükselişler, vatandaşların birikimlerini borsa tarafına kaydırmasına neden oluyor.

BORSA İSTANBUL TÜM ZAMANLARIN REKORUNU KIRDI

Türk lirasında bir süredir yaşanan hızlı değer kaybı, varlık sahiplerinin kazanımlarını korumak için altın, döviz ve kripto gibi alanlara yönelmesine neden olurken, bu yatırım araçlarına alternatif olarak ortaya çıkan borsa hakkında çarpıcı bir uyarı geldi.

Ekim ayının ilk haftalarında rekor kıran borsa, 7 Ekim’de İsrail ve Filistin arasında patlak veren kriz sonrası bölgedeki ‘risk faktörünün’ artış göstermesiyle altüst olmuştu. Borsa İstanbul, yeni yılda yaşanan yükselişlerin ardından bugün 8 bin 576 puana ulaşarak tarihi zirvesini yenilerken, ekonomist Atilla Yeşilada’dan yatırımcıları korkutan bir uyarı geldi.

31 MART ÖNCESİ BORSA ALTÜST OLACAK!

Yeşilada, Türkiye’de kısa süre sonra faiz indirileceği yönündeki görüşlere kesinlikle katılmadığını belirterek, faizlerin uzun bir süre yüksek kalacağına ve yeni faiz artırımlarının da mümkün olduğuna dikkat çekti. Bu durumun özellikle borsa tarafında büyük satışlara neden olabileceğini aktaran uzman isim, 31 Mart seçimlerinden önce Borsa İstanbul’da yer alan şirketlerin hisselerinde önemli düşüşler yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu açıkladı.

Yeşilada, bireysel yatırımcı sayısının artış göstermesi nedeniyle borsada çok sayıda acemi yatırımcı oluştuğunu belirterek, seçimlerin öncesinde yaşanacak düşüşlere acemi yatırımcıların paniğinin eklenmesiyle birlikte endeks tarafında tarihi bir geri çekilmenin mümkün olduğunu hatırlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir