Cumhur İttifakı’nda adaylar nasıl belirlenecek? MHP’li Karakaya açıkladı

Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet, Başkent Kulisi programında MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya’yı ağırladı. 

Karakaya’nın açıklamalarından satır başları:

2023 yılında Türkiye hakikaten belki de 100 yılın en önemli seçimlerini yaptı. Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri çok önemliydi. Şimdi tabi ki geleneksel olarak bakıldığında yerel seçimler erken seçim bağlamında kullanılır ama genel seçimler daha yeni yapıldı, bu nedenle öyle bir hava yok. 

Yerel seçimler de genel seçimler kadar önemli. Önemi şurada; Türkiye şuanda içinde bulunduğu şartlar nedeniyle özellikle deprem ve pandemiden sonra genel yönetimle, yerel yönetimin uyumlu çalışması konusunda son derece önemli. 

Ekonomi açısından baktığınızda merkezi ve yerel yönetim uyumu önemli. Yerel yönetimlerde halk ile doğrudan doğruya temas var. 

Yerel yönetimler başka partideyse ve siyasi araç olarak kullanılıyorsa hizmetlerde aksamalar oluyor. Yerel yönetimler bir şekilde merkezi yönetimin hizmetlerini engellemeye yönelik durumlar söz konusu. 

Yerel yönetimler genel seçimler kadar önem arz etmektedir. 

CUMHUR İTTİFAKI

AK Parti ile MHP’nin ittifakı öyle basit, yüzeysel seçim iş birliği değil. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Genel Başkanımızın vizyon birlikteliği, misyon birlikteliği var. Mesele sadece kendi sınırlarınız içerisinde konfor halinde yaşamanız değil, dünya düzeninin içerisinde rol alma çabası var. 

15 Temmuz’dan sonra ciddi bir halk desteğini de aldığınızda siz bir yol yürüyorsanız hedefiniz partileriniz için değil. AK Parti ve MHP’nin temelleri sağlam atıldı.

ADAYLAR NASIL BELİRLENECEK?

Adaylar için çalışmaların sonuna gelindi. 2019 seçimine benzer bir çalışma ortaya çıkacak. Buradaki temel strateji ne derseniz, bu şu Cumhur İttifakı olarak temel amacımız mevcut belediyeleri muhafaza etmek ve diğer partilerde olan belediyelerden önemli bir kısmını almak. 

Hangi belediye hangi partideyse yine o şekilde devam edilecek. AK Parti’nin ortak adayı neredeyse aynı şekilde devam edecek. Diğer partilerde olan belediyelere aday gösterirken Cumhur İttifakı olarak çoklaştırmak. Hangi partiyle gidilmesi orada belediyeyi kazanmayı sağlayacaksa o partiyle gitmek önemli. 

İSTANBUL VE ANKARA

Hem Ankara hem İstanbul için şunu söyleyeyim. Aslında İstanbullular da Ankaralılar da çok net bir şekilde gördüler. Ankara ve İstanbul’da belediyecilik anlamında ne tür bir hizmet yapıldı? Yapılan hizmetleri takip ediyoruz. Ankara için söylüyorum, Ankara’da yaşıyorum, 2019’da olmayıp da bugün olan ne var? Belediyecilik hizmetleri anlamında, trafik anlamında ne yapıldığını birileri bana söylesin. İki belediye başkanı da arka tarafta Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı olabiliriz diye uğraştı. Bunun olmayacağı anlaşılınca Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı diye bir unvan çıkardılar. Seçim sürecinde bu unvanları da kullandılar. 

Bu belediyelerin kullandığı kaynak çok ciddi. CHP bu memlekette çok ciddi bir şekilde kaynak yönetiyor. Bugün bir vatandaş bakana gittiğinde onun yapabileceği çok şey yok, bütçesi belli. Fakat belediyelere gittiğinde çok ciddi kaynak var. İktidardan daha rahat şekilde harcayacak bir güçte. 

AK Parti ve MHP öncelikle hangi illerde ve büyükşehirlerde hangi partinin aday çıkacağını belirleyecek. Daha sonra her parti kendi ilinde kendi adayını belirleyecek. 

CHP-İYİ PARTİ İTTİFAKI

CHP’de genel başkan değişti ama partide değişen bir şey olmadı. Yeni seçilen Özel, “Ben Kılıçdaroğlu’nun rotasında devam edeceğim ama hızlı devam edeceğim” demek istiyor. Rotada bir farklılık yok, taktik farklılıkları olabilir. Kılıçdaroğlu, HDP ile olan ilişkilerini masanın altında almaya çalışıyordu. Özel de çıktı diyor ki “Ben bir iş birliği yaparsam açık yaparım.” 

Siyaset liderler üzerinden yapılır. Bizim parti geleneğimizde Sayın Genel Başkanımızın bir açıklaması varsa önce istişaresini yapar. 

CHP’de geçtiğimiz seçimde masanın altında HDP vardı, bu seçimde masanın altında İYİ Parti olacak. 

Büyükşehirlerde adaylar iki adaya düşer, vatandaş da bu denkleme göre oy kullanır. Sadece aday çıkarmamak değil, silik bir aday çıkarmak da aynı şeydir. İYİ Parti masanın altında olacak ve aynı şekilde iş birliğine gidecekler. 

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir