EMEP Hatay il örgütü: İttifaka rağmen ünlü aday aranmamalı

Emek Partisi Hatay İl Başkanı Tugay Demir, sol-sosyalist güçlerin Hatay’da ittifak kurduğunu hatırlatarak, buna rağmen Hatay Büyükşehir Belediyesi adayı için “ünlü ve burjuva partilerin çöplüğünden devşirilecek” aday arayışının ortaklaşmayı sekteye uğratabileceğini dile getirdi.

Emek Partisi (EMEP) Hatay İl Başkanı Tugay Demir, yerel seçimlere sol-sosyalist partilerin ortak girme çalışmalarına ilişkin açıklama yaptı. Yerel seçimlere tek adam yönetiminin baskısının ve ekonomik krizin giderek derinleştiği koşullarda yapılacağını belirten Demir, Hatay için ise başka bir anlamı olduğunu anlattı.

Evrensel’de yer alan habere göre, bu seçimlerin depremle yıkılan Hatay’da önlem almayanlar ve sorumlulara da cevap olacağını kaydeden Demir, “Sadece belediye başkanlarını, belediye meclis üyelerini ve mahalle muhtarlarımızı seçmek için oy kullanmayacağız. Kendi geleceğimizi inşa etmek, depreme karşı dirençli bir kent inşa edilmesinde halkın inisiyatif aldığı ve emekten yana halkçı bir belediyecilik inşa etmenin de adımlarını atacağız” dedi.

HATAY’IN ÜÇ İLÇESİNDE TİP ÇATISINDA İTTİFAK

Hatay’ın Defne, Arsuz ve Samandağ ilçelerinde EMEP, TİP, Halkevleri, Kaldıraç, SMF ve TÖP’ün, seçimlere TİP çatısında ortak gireceğini hatırlatan Demir, “Diğer ilçelerde bu süreç devam ediyor. Ancak Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığına CHP’nin tekrar mevcut başkan Lütfi Savaş’ı belirlemesi haliyle çok tepkiyle karşılandı.

Bu süreç kimi tartışmaları da beraberinde getirdi. Yereldeki emek demokrasi güçlerinin birliğini koşullayacak pratikler yerine, ‘ön alarak’ kendi anlayışını dayatmak anlamına gelen adımları yanlış buluyoruz. Hele de tüm sol sosyalist güçlerin ‘ortak birleşik mücadele kaçınılmaz’ dedikleri bir çalıştay yapmışken, bunu dışlayan bir fikri ve pratik hegemonya kurmaya çalışmak yanlıştır. Ünlü, isim yapmış, burjuva partilerin çöplüğünden devşirilecek ya da başkaca türden arayışlara girmek ortaklaşma eğilimlerimizi sekteye uğratabilir. Halkın özne olması yaklaşımını akamete uğratacaktır. Buradan hızla çıkılmalı; emekten halktan yana bir belediyecilik anlayışı etrafında uzlaşılmalıdır diyoruz” dedi.

‘BÜYÜKŞEHİR ADAYINA YEREL GÜÇLER KARAR VERMELİ’

Öte yandan bu sağlanamadığı ve tarihi sorumluluklar yerine grup çıkarlarının öne geçtiği bir yaklaşımda ısrar edilirse; EMEP’in de kendi tarihi sorumluluğu gereği, kentin “sahipsiz” kalmaması adına aday belirlenmesi ve diğer çalışmalar için halkla birlikte sorumluluk almaktan kaçınmayacağını vurgulayan Demir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kamuoyuna ve beraber yol yürüdüğümüz siyasi partilere, ilimizdeki sendika, meslek odası, derneklere ve bağımsız inisiyatiflere tekraren çağrımızdır. Hatay’ın yıkımında sorumluluğu olanların belediye başkanlığına aday olmaması gerektiğini düşünüyoruz.

Onun için tüm emek, demokrasi güçlerini, sol-sosyalist parti ve örgütleri sorumluluk almaya çağırıyoruz. Defne Çalıştayında halkın önünde açıklama yapan ve Hatay’daki hangi parti çatısında girileceğini ve kimin aday olacağını Hatay halkı, onun örgütlü güçleri karar vermeli diyen parti ve örgütleri açıklamalarının arkasında durmasını istiyoruz. Hatay Büyükşehir Belediyesi seçimlerine nasıl gireceğimizi, bunun biçiminin ne olacağı ve adayın kim olacağını yerel güçler oturup birlikte tartışıp karar vermelidir.

Bunun için açık, şeffaf ve karşılıklı tartışarak bir yol alınmalıdır. Yerelin inisiyatifini kıracak merkezi müdahale değil, geliştirici bir merkezi yaklaşımın da olabileceğini vurgulayarak; tekrar pahasına halkın özne olmasını dıştalayan bir yaklaşım şık olmayacaktır. Partimiz, yerelin inisiyatiflerin vazgeçilmezliği ve bunun halk meclislerinde/örgütlenmesinde ifadesini bulması, demokratik halkçı yerel yönetim anlayışının belirleyici bir ilkesi olarak ele aldığını sayısız kez söylemiştir. Emek Partisi olarak bütün girişimlerimiz ve çabalarımız ilçelerde olduğu gibi büyükşehirde de ortak bir program ve ortak adaylarla seçime girilmesi yönündedir” denildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir