İsrail-Filistin savaşı: Refah Sınır Kapısı açıldı, Hamas’tan da İsrail’e ılımlı mesaj

Hamas’ın 7 Ekim operasyonunun ardından İsrail, onyıllardır abluka altında tuttuğu Gazze’yi adeta yıktı. Binlerce sivil katledilirken, Batılı ülkeler sessiz kaldı. Ancak Gazze’deki Baptist Hastanesi’nin (Al Ahli Arab Hastanesi) İsrail tarafından vurulmasıyla, ateşkes çağrıları da arttı.

İsrail’le Filistin arasındaki savaşta bugün yaşananlar saat saat şu şekilde:

11.02: İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi, Mısır ve Ürdün’deki İsraillilerin mümkün olan en kısa sürede bu ülkelerden ayrılmalarını istedi.

10.36: Hizbullah, İsrail’in kuzeyindeki Margaliot bölgesi yakınındaki Hunin yerleşim yerini vurduklarını açıkladı. İsrail de bu karşılık olarak Hizbullah’ın askeri noktalarını vurdu.

REFAH AÇILDI

10.20: Dün, İsrail’in itirazlarına rağmen Mısır, Refah Sınır Kapısı’nı tek taraflı olarak açmıştı. Bugün ABD’nin İsrail Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, Refah sınırının saat 10.00’da geçici bir süreliğine açılacağı bildirildi. Saat 10.00 olunca sınır kapısı açıldı. Bu kapsamda; yabancı uyruklu vatandaşlar Gazze’den çıkacak, günlerdir kapıda bekleyen insani yardım (ilaç, tıbbi malzeme ve gıda) TIR’ları da Gazze’ye girecek. Yardımların dağıtımını BM üstlenecek. Sınırın ne zamana kadar açık kalacağı ise bilinmiyor.

10.10: İsrailli yetkililer, Amerikalı rehineler Judith ve Natalie Raanan’ın Hamas tarafından serbest bırakıldığını teyit etti. Anne ve kız ABD vatandaşları, ülkenin güneyindeki Nahal Oz Kibbutz’unda Hamas tarafından rehin alınmıştı.

10.05: Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ), 7 Ekim’den bu yana Gazze’deki İsrail bombardımanlarında 16 gazetecinin öldüğünü duyurdu.

HAMAS’TAN İSRAİL’E ILIMLI MESAJ

09.44: Hamas’ın siyasi kanadı yöneticilerinden Mohammad Nazzal, Al Jazeera’ya yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun saldırganlığını durdurması halinde esir tuttukları sivilleri serbest bırakacaklarını açıkladı.

KAYNAK: AJANSLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir