Tunç Soyer içini Odatv’ye döktü: Aday olacak mı? Özgür Özel detayı…

Gamze İşler

2024 Yerel Seçimleri için İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Odatv’nin sorularını yanıtladı.

Gamze İşler: İzmir Büyükşehir Belediye bütçesinin ne kadarını yatırımlara ayırdı?

Tunç Soyer: İzmir Büyükşehir Belediyesi bütçesinin hep %40‘ın üzerindeki rakamı yatırım için ayırdı. Türkiye’deki belediyelerin yatırım bütçesine baktığınız zaman bu oranı pek göremezsiniz. Biz bütçemizin önemli bir bölümünü yatırıma ayırdığımız için de çok sayıda alt yapı yatırımı gerçekleştirdik.

Gamze İşler: İzmir Büyükşehir belediye başkanı olarak 5 yıl önce verdiğiniz vaatlerin yüzde kaçı gerçekleşti?

Tunç Soyer: Biz Büyükşehir belediye başkan adaylık sürecimizde 165 proje vaat etmişiz 5 yıl önce 3 Cemre adını verdiğimiz 3 ayrı toplantı ile halkımıza anlattığımız vaatlerimizin 144’nü 5 yıllık süreçte gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşıyorum. Bu yüzde 87 demek bu durum belediye başkanlarının görev sürecinde performanslarını ölçen en önemli rakamlar olsa gerek.

Gamze İşler: Sizin Başkanlığınızda İzmir’de nasıl bir siyasi dil oluşturuldu?

Tunç Soyer: İzmir’de demokratik bir siyaseti başarmış olduğumu düşünüyorum. Yani sıvılaşmayan çirkinleşmeyen Türkiye’de hakim olan genel siyasi anlayışı, bağırıp çağıran işte küfür hakaret yağdıran birbirlerini paçasından çekiştiren bir siyaset anlayışını İzmir’e sokmamaya çalıştık.

Gamze İşler: Belediye Meclisinde kararlar oy birliği ile mi oy çokluğu ile mi geçiyor?

Büyükşehir Meclisi’nde %99’a yakın kararı oy birliğiyle almıştır. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi en çok gurur duyduğumda budur.

Rehberimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri ve düsturları…

Soyer sözlerine şöyle devam etti: “Bizim Rehberimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri ve düsturları “Köylü milletin efendisidir” dediği için atamız biz de hep köylümüzü, küçük üreticiyi, çiftçiyi koruyacak projeler geliştirmeye çalıştık. Başka bir tarım mümkündür dedik. Biz Günde 100 ton süt içmeyen bir fabrika kurduk küçük üreticiyi koruyan bir kale dedim ama bu aynı zamanda tüm bölgedeki süt üreticilerini ilgilendiren bir şey çünkü biz süt fiyatını regüle eder hale geldik. Bizim verdiğimiz fiyatın altında artık Tüccar küçük üreticiden süt alamıyor. Yani böyle bir faydası oldu.”

Röportajın devamı için yukarıdaki videoyu izleyebilir ya da podcast’i dinleyebilirsiniz.

GÜNCEL | Tunç Soyer içini Odatv’ye döktü: Aday olacak mı? Özgür Özel detayı… | RSS.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir